Ocet dobry na wszystko

Każda gospodyni domowa chyba wie jak potrzebny jest w domu ocet. Największe jego ilości schodzą w okresie letnim kiedy to zaczynamy robić różne przetwory na zimę.
Ale ocet służy nam nie tylko jako przyprawa do wielu dań. Można nim czyścić, wybielać, konserwować, a nawet dezynfekować. Co ważne jest niedrogi i zawsze pod ręką.

– Ciepły ocet to świetny preparat do czyszczenia kranów i pokręteł. Poradzi sobie również z brudnymi od mydła kafelkami i kabiną prysznicową. Przecieramy te miejsca octem i zostawiamy na około 30 min. Ocet w tym czasie zrobi swoje, usunie plamy i smugi. Po tym czasie dokładnie myjemy powierzchnię wodą z dodatkiem pachnącego płynu.
– Sitko od prysznica też zachodzi kamieniem. Szybko go usuniesz, wkładając słuchawkę prysznicową do miski z ciepłym octem na kilka godzin.
– Przepocone kołnierzyki łatwiej się wypiorą, gdy przed samym praniem przetrzesz je octem.
– Poradzi sobie również z solą na butach – wystarczy wyczyścić je szczotką zwilżoną octem.
– Plamy na dywanie –  przygotować roztwór z 1 litra wody i 1 szklanki octu i przetrzeć zabrudzenia.
– Szkło czy kryształy nabiorą blasku, gdy umyjesz je wodą z octem i niewielką ilością soli.
– Zasłony i firanki będą wyglądały jak nowe jeśli wypierzesz je w wodzie z dodatkiem 2 łyżek octu. Jak wyschną nie będą przyciągały kurzu i chłonęły dymu papierosowego.
– Zeschnięte pędzle po malowaniu ścian nabiorą dawnego kształtu gdy zamoczysz je w gorącej wodzie z octem i odczekasz, aż włosie się rozdzieli.
– Ocet znakomicie da radę zabrudzonym, złoconym ramom obrazowym oraz meblom ze skórzanymi obiciami. Wystarczy je przetrzeć oliwą z oliwek wymieszaną z octem w stosunku 1:1, a następnie wypolerować miękką szmatką.

A w kuchni?
– Kotlety pięknie się usmażą, a tłuszcz z pewnością nie będzie pryskał, jeśli przed smażeniem przetrzesz patelnię octem.
– Lubisz ziemniaki w mundurkach, ale skórka ciężko odchodzi? Do wody dolej odrobinę octu, skórka nie popęka, ale za to łatwo się usunie.
– Zacieki na zlewie znikną po przetarciu go octem, a potem wodą mineralną / sodową.
– Trochę octu dodanego do gotującej się wody z jajkami sprawi, że skorupki nie popękają i z łatwością będą się obierały.
– Ocet usunie tłuszcz z zabrudzonych naczyń. To na wypadek gdyby zabrakło płynu, a brudne naczynia zalegałyby w zlewie.
– Zapach z lodówki zostanie usunięty, gdy po umyciu przetrzesz jej wnętrze octem.
– Zapach spalenizny po przypalonym mleku? Jest na to sposób. Wystarczy przetrzeć kuchenkę szmatką zwilżoną octem i po kłopocie.

Przekonajcie się sami.