Banany – poznaj ich niesamowite właściwości

2015-10-26_11h00_39

 

W czasach PRL – o bananach co niektórzy nawet nie śnili, ba.. nie wiedzieli co to takiego, a wtenczas to był symbol dobrodziejstwa i luksusu.
Dzisiaj na szczęście takiego problemu nie ma, półki sklepowe uginają się od nadmiaru tych owoców, wielu jednak ludzi nie bardzo za nimi przepada twierdząc, że to „słodkie ziemniaki”, a my podpowiemy, dlaczego warto je spożywać każdego dnia.

1. Dostarczają energii. Zawarte w nich węglowodany pełnią rolę zamiennika glikogenu mięśniowego, który zostaje spalony podczas intensywnej aktywności fizycznej.
2. Mają dużo potasu, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia dostarczając spore ilości tlenu do mózgu, co dodatkowo świetnie wpływa na serce i utrzymuje odpowiednią ilość wody w organizmie. Dzięki zawartości magnezu poprawi się pamięć i wzmocni koncentracja.
3. Oprócz powyższych dwóch pierwiastków banany to źródło żelaza, które stymuluje produkcję hemoglobiny we krwi.
4. Banany bogate są w witaminę B6, która reguluje poziom glukozy we krwi i niweluje z organizmu napięcie spowodowane stresem. Co więcej, zawartość witamin z grupy B ( nie tylko B6 ) znacząco pomagają w rzuceniu palenia, gdyż niwelują skutki uboczne odstawienia nikotyny.
5. Rozpuszczalny błonnik, który jest w owocach niweluje zaparcia i przywraca jelitom prawidłowe funkcjonowanie.
6. Banany przywracają dobry humor, ponieważ substancja w nich zawarta zwana tryptofanem przekształca się w serotoninę – hormon szczęścia, który dobrze wpływa na nasz nastrój.

2015-10-26_11h00_09                           2015-10-26_10h59_46