Zniżki dla seniorów ciąg dalszy…

Zniżki dla seniorów obejmują nie tylko w pociągach, środkach komunikacji miejskiej czy np. przy wydawaniu paszportu. Idąc na zakupy do niektórych marketów każdy senior robiący sprawunki na maksymalną kwotę  300 zł może liczyć na  5 – 10%  zniżki, jednak nie dotyczą one zakupu alkoholu, papierosów, sprzętu AGD, a także opłat za rachunki. I tu trzeba uważać, bo zniżki są tylko w te dni, które market ustali jako Dzień Seniora. Dodatkowo by skorzystać ze zniżki przed zapłatą trzeba pokazać kartę seniora i kupon rabatowy, który otrzymało się przy wcześniejszych zakupach. Po okazaniu kasjerka wraz z rachunkiem wyda następny kupon rabatowy, który będzie można wydać przy okazji następnych sprawunków.

Karta seniora. Komu i gdzie? 

Każdy senior w wieku 60 lat będzie mógł bezpłatnie wyrobić kartę seniora. Będzie ona wystawiana imiennie i nie będzie ona mogła być przekazywana innym osobom. W poszczególnych miastach karty będą wydawane na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w Klubach Seniora oraz targach i wydarzeniach dla seniorów.

Co jeszcze?

2014-09-17_11h10_08Z kartą seniora kolejną  zniżką na jaką można liczyć będą leki. Należy się pytać bezpośrednio w aptekach czy posiadają jakieś ulgi dla emerytów. Ustawa refundacyjna wprowadziła zakaz promocji i reklamy aptek, dlatego poza aptekami i internetem nie znajdziemy żadnych ulotek . Niektóre apteki wydają osobą starszym karty stałego klienta, które uprawniają do kilkuprocentowej ulgi. Z ulg przy zakupie leków w aptekach, mogą korzystać inwalidzi wojenni i wojskowi, ale również pozostali emeryci i renciści. Przed wykupieniem recepty warto o takie promocje zapytać.

Emeryt może skorzystać z ulgi na opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu, jeśli dochód nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok,  za który opłata ma być wnoszona. Wystarczy złożyć stosowny wniosek w urzędzie gminy.

Seniorzy mogą również skorzystać z ulgi na posiadanie psa. O tym czy płacimy roczną opłatę za pupila decyduje przepis ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz uchwały poszczególnych rad miejskich. Osoby 65+, które prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe są zwolnione z tych opłat, jednak tu trzeba uważać, ludzie starsi mieszkający z wnukami czy dziećmi nie będą zwolnione z opłat za pieska. Warto więc sprawdzić jak to wygląda w danym mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *