Wiek Dojrzały – Jak Czuć się Dobrze i Młodo Żyć

Radzenie sobie ze zmianami jest trudne bez względu na wiek jaki mamy. Ogromnym wyzwaniem dla osób dojrzałych jest poradzenie sobie z wieloma zmianami i przemianami jakie zachodzą w organizmie.

Wiek dojrzały oznacza nieustanne myślenie o sobie, jak przejść przez przełomowe lata 60, 70, 80 i później. Oznacza to znalezienie pomysłów na siebie, znalezienie tego co lubicie oraz uczenia się zmian, pozostając aktywnym fizycznie i społecznie, czując się przynależnym do społeczeństwa. Dla wielu z Was dojrzałość przynosi obawy i niepokój. Być może będziecie zadawali sobie szereg pytań : czy podołacie wyzwaniom jakie napotkacie, co z Wami dalej będzie, czy poradzicie sobie w rozwiązywaniu problemów, co stanie się z Waszym umysłem etc, etc..

Prawda jest taka, że macie przeogromne, bogate doświadczenia życiowe, posiadacie niesamowity zasób wiedzy i dlatego często jesteście silniejsi i odporniejsi niż Wam się wydaje. Jednak wiele Waszych obaw wynika z mitów i nieprawdy na temat starzenia się społeczeństwa.

 

PRAWDY I MITY:

Mit: Starzenie oznacza utratę zdrowia i niepełnosprawność umysłową.

Fakt: Nie! Dlaczego?. Ponieważ „starszy „nie oznacza od razu słabszego zdrowia i przykucia do łóżka. Jesteście tylko starsi wiekiem, nie duchem. Wiek to tylko cyfry, ważne jest jak Wy do tego podchodzicie, jakie macie zdanie na ten temat. Od Was zależy jak przeżyjecie proces dojrzałości. Środki zapobiegawcze takie jak zdrowe odżywianie, ćwiczenia fizyczne i umysłowe pozwolą Wam płynnie i bezstresowo wejść w ten niełatwy dla wielu proces.

 

Mit: Utrata pamięci jest nieodłączną częścią starzenia się.

Fakt: Być może zauważycie, że różnych sytuacji nie pamiętacie już tak dobrze jak kiedyś, że wspomnienia nieco się zatarły. Jednak trening mózgu i otwarcie się na nową naukę pozwolą zniwelować lub spowolnią ten proces . Im szybciej zaczniecie trenować tym większe będą korzyści. Nie bójcie się nowych wyzwań, ustalcie sobie cel i podążajcie za nim.! Każda Wasza porażka niech stanie się siłą napędową, motorem do dalszych działań. Nie zniechęcajcie się tylko walczcie dalej.!

 

Mit: Nikt nie nauczy starego psa nowych sztuczek.

Fakt: Jednym z bardziej szkodliwych mitów jest to, że w pewnym wieku nie będziecie mogli zrobić czegoś nowego, że nie będziecie w stanie podjąć nowych wyzwań, że nic dobrego Was już nie spotka. Musicie wiedzieć, że jest zupełnie odwrotnie. Będąc dorosłym w średnim i dojrzałym wieku tak samo możecie nauczyć się zdobywania nowej wiedzy i nowych umiejętności jak wtedy, kiedy byliście zupełnie młodzi. Różnica polega na tym, że teraz jesteście dużo bardziej świadomi Waszych wartości, wiecie czego potrzebujecie, o czym marzycie. Posiadacie mądrość, która pochodzi z życiowego doświadczenia. Jeśli ufacie sobie na tyle, żeby w to uwierzyć , to proces starzenia się przejdziecie w pozytywnym klimacie. Dajcie dobry przykład młodym, przykład siły i odwagi jaką posiadacie. Niech oni uczą się od Was! Pokażcie im, że potraficie lepiej, że starszy nie znaczy gorszy!

 

Jak poradzić sobie ze zmianami.

Wiek dojrzały to okres radości i stresu. Ważną kwestią jest abyście znaleźli sposób na budowanie własnej wartości, odporności i radzenia sobie z wyzwaniami. Umiejętności te pozwolą Wam w pełni wykorzystać dobre czasy i zachować perspektywę, gdy przyjdą gorsze.

Zaakceptujcie rzeczy, których nie można zmienić. Wiele z nich jest poza Waszą kontrolą. Zamiast podkreślać je, skupcie się na tym co możecie kontrolować, jaki dobry sposób wybrać i jak rozwiązywać problemy. Zmierzcie swoje ograniczenia z godnością i humorem. Jak coś nie wyjdzie nie przejmujcie się, idźcie dalej. Przecież to nie koniec świata.! Jeśli własne wybory przyczyniły się do Waszej sytuacji stresowej, zastanówcie się nad nimi i wyciągnijcie wnioski. Uczcie się na własnych błędach, bo przysłowie mówi: „ Co Nas nie zabije to Nas wzmocni”. I tą zasadą kierujcie się przez całe życie. Na wyzwania spojrzyjcie jak na osobisty rozwój. Jeśli okaże się, że to co chcecie zrobić to dla Was za dużo, poszukajcie łatwiejszych rozwiązań. Nie róbcie wszystkiego naraz. Małymi kroczkami możecie przejść długą drogę do zwiększania pewności siebie, udowodnicie, że nie jesteście bezsilni.

Doskonałym przepisem na zdrowe starzenie się jest kontynuacja nabytych wcześniej umiejętności, które pozwolą znaleźć sens i radość z życia.

Nie macie pomysłu? Wykorzystajcie wskazówki, które pozwolą Wam zagospodarować czas wolny. Zaangażujcie się w wolontariat, weźcie udział w lokalnych wydarzeniach, odświeżcie dawno zaniedbane hobby lub poszukajcie nowe, nauczcie się języka obcego lub gry na instrumencie, spędźcie czas na łonie natury łowiąc ryby, zbierając grzyby, spacerując po łąkach i lasach, wybierzcie się na weekend poza miasto, pójdźcie do teatru, kina, odwiedźcie muzeum, poprowadźcie pamiętnik ze wspomnieniami, przyłączcie się do klubu.

Możliwości są nieograniczone. Ważne jest, żebyście znaleźli sens działań, wyznaczali sobie cele, realizowali je i żebyście zaakceptowali samych siebie, bo to właśnie jest klucz do Waszego sukcesu.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *