Wiek 55+. Jakie sygnały wysyła mózg?

2014-06-27_11h03_22Od chwili narodzin nasze ciało nieustannie się zmienia. Zmianom ulega również nasz mózg. Komórki ludzkiego mózgu nieustannie umierają, ale nie bójcie się, bo w ich miejsce rodzą się nowe. Dzięki temu mózg jest zdolny do samonaprawy przez większość naszego życia.

Jednak z czasem przychodzi taki okres, że komórki dzielą się coraz wolniej i coraz trudniej jest uzupełniać powstałe ubytki. W miarę upływu lat następuje wolniejsza regeneracja. Skóra traci swoją jędrność, wątroba ma trudności z radzeniem sobie z toksynami, kości stają się bardziej podatne na złamania.

Zmiany hormonalne w głównej mierze przyczyniają się do starzenia organizmu.

Wiek 55+ wiąże się ze spadkiem hormonu wzrostu, czyli tzw. hormonem młodości, który stymuluje ciągłe odnawianie się komórek. Spadkowi temu towarzyszy obniżenie estrogenów i androgenów co powoduje pojawienie się meno- i andropauzy. Dla wielu z Was jest to moment przełomowy, niekorzystne zmiany jakie zachodzą w organizmie zaczynają przyśpieszać i często jest to ostatni dzwonek  by zacząć dbać o swój umysł. I naprawdę warto zrobić to dużo wcześniej, gdyż na tym etapie zaniedbania zaczynają być bardzo widoczne.

Brak równowagi w funkcjonowaniu czterech systemów neurohormonalnych w mózgu to często bezpośrednie źródło problemów. Na to co się dzieje mamy wpływ tak długo, jak długo problemy nie są zbyt poważne, bowiem gdy tylko zauważycie objawy osłabienia pamięci czy złego nastroju, szybka reakcja przy pomocy działań profilaktycznych pozwoli na powstrzymanie niepokojących zmian. Zbagatelizowane symptomy doprowadzą niestety do zastosowania terapii, która nie zawsze przywróci pełnię sprawności.

Kiedy powinno nam się zapalić czerwone światło?

Informację o tym, że z mózgiem dzieje się coś niedobrego można pogrupować w trzech obszarach i są to zmiany osobowościowe i temperamentalne oraz zmiany w funkcjonowaniu pamięci i koncentracji.

Takimi sygnałami pogarszającej się pamięci są:

  • pamiętanie tego co wydarzyło się dawno temu, ale niemożność zapamiętania wczorajszego dnia,
  • trudność w rozpoznawaniu znanych, bliskich osób,
  • problemy w nabywaniu nowych umiejętności np. jak obsłużyć nowy sprzęt elektroniczny,
  • wielokrotne powtarzanie tych samych czynności pomimo świadomości robienia ich przed sekundą np. spoglądanie na zegarek,
  • opowiadanie kilka razy tej samej historii,
  • mówienie: „mam to na końcu języka” i niemożność przypomnienia sobie tego słowa.

Mózg – jak mu pomóc?

Wychwytujcie wczesne objawy starzenia się mózgu. To jaka czeka Was starość, zależy od Waszego trybu życia i aktywności. Na naukę nigdy nie jest za późno więc nadszedł czas aby rozwijać swój mózg. Jeśli zaniedbaliście go to macie szansę go jeszcze uzdrowić poprzez czytanie książek, naukę języków obcych, naukę poznawania nowych słów i rozumienia tekstu. Wasz mózg ma niezwykłe umiejętności regenerowania uszkodzonych komórek. Musicie jednak wspomóc jego działanie uprawiając sport, prawidłowo odżywiając się i ćwicząc gimnastykę mózgu co w znacznym stopniu spotęguje efekty naprawcze. W przeciwnym razie skazujecie je tylko na częściową wydajność co z czasem odczujecie to coraz bardziej.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *