Wiek 45+. Praca nad własną koncentracją cz.1

2014-07-23_12h42_51Macie czasem wrażenie, że nie możecie skupić na czymś uwagi? Czytacie książkę, oglądacie film i nie wiecie o czym była mowa? Powód? Brak koncentracji uwagi.

Wiek 45+ to czas na zrobienie czegoś dla własnych potrzeb. Większość z Was ma już ustabilizowaną sytuację życiową, wykształcenie, stałą pracę, odchowane dzieci. Wielu z Was marzy, żeby wreszcie zrobić coś dla siebie. Uzupełnić pewne braki w wykształceniu czy nauczyć się języka obcego. Ale są tacy, którzy boją się podjąć nowych wyzwań, bo mają problemy ze skupieniem uwagi, umysł mają nieco uśpiony i obawiają się, że przez to nauka przyjdzie im z trudnością i nie podołają nowym zadaniom.

Podpowiemy Wam jak wykorzystać każdą wolną chwilę na ćwiczenie umiejętności koncentracji.

Koncentracja to nic innego jak skupianie uwagi na danym zadaniu. Nie jest to wrodzona ani nabyta cecha, a jedynie pewna umiejętność bardzo pomocna w życiu codziennym. Co to oznacza dla Was? Oznacza to, że koncentrację należy ćwiczyć w każdym wieku, jednak wiek 45+, gdzie macie już wszystko poukładane jest doskonałym na to czasem. Czasem tylko dla Was! Nie zmarnujcie go!

Do ćwiczenia koncentracji nie są Wam potrzebne, żadne nakłady finansowe i gadżety, a jedynie trochę wolnego czasu. Koncentracje możecie ćwiczyć w drodze do pracy, po pracy czy zaraz po przebudzeniu. Możecie ją ćwiczyć o każdej porze dnia, a nawet wtedy, gdy obudzicie się w nocy.

W drodze do pracy?

Prawdopodobnie pokonujecie ją kilka razy w tygodniu. Stwierdzicie, że z zamkniętymi oczami doszlibyście do pracy. W pewnym sensie będziecie mieli rację. Jednak nie wiecie jak wiele szczegółów znajdujących się po drodze umyka Waszej uwadze :).

Żeby się o tym przekonać wykonajcie proste ćwiczenie.

W zupełnej ciszy z zamkniętymi oczami usiądźcie wygodnie w fotelu. Postarajcie się przypomnieć sobie drogę do pracy. Pomyślcie o tym jakie czynności wykonywaliście pokonując ją. Pomyślcie jakie budynki minęliście, drzewa, znaki drogowe, bilbordy reklamowe. Jakich ludzi spotkaliście?. A teraz weźcie kartkę papieru i narysujcie sobie cały przebieg drogi jaki utrwalił się Wam w głowie. Łącznie z tym czy w danym momencie skręcaliście w prawo czy w lewo. Następnego dnia pokonując ten sam odcinek drogi sprawdźcie na ile stworzony rysunek odzwierciedla rzeczywistość. Prawda, że wiele rzeczy pominęliście? 🙂 Jak będziecie szli tamtędy następnym razem, zwróćcie szczególną uwagę na np. wygląd i gatunek drzew. Zobaczycie, że wcześniej ich nawet nie zauważyliście. Postarajcie się je zapamiętać by móc potem sprawdzić ich nazwę. Każdego dnia sprawdzajcie coś nowego, budynki, znaki drogowe, ludzi i utrwalajcie to sobie. Być może dostrzeżecie rzeczy, o których nie mieliście pojęcia, że kiedykolwiek tam stały np. pomniki czy jakieś tablice pamiątkowe.

Ćwiczenie to wydaje się być wymagającym i z założenia jednorazowym zadaniem lecz mimo to wykonujcie je wielokrotnie. Pamięć za każdym razem przywołuje nieco inne szczegóły, ale już po pierwszym razie zaczniecie baczniej przyglądać się otoczeniu i dostrzegać rzeczy, których wcześniej nie widzieliście, a staną się bardziej szczegółowe i kompletne.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *