7 miejsc, do których warto pojechać

Jesień to taka pora roku, która przeplata ze sobą końcówkę ciepłego lata, ale również daje nam trochę chłodu przypominając jednocześnie o nieuchronnie zbliżającej się zimie.

My chcemy wykorzystać jesienne, kolorowe ciepłe dni i zaproponować weekendowy wypad za miasto. Mamy nadzieję, że będzie słonecznie, ciepło i bardzo aktywnie.

Oto 7 miejsc, do których naszym zdaniem warto pojechać.

Jaskinia Niedźwiedzia na Dolnym Śląsku. Przez wielu uważana za największą atrakcję Dolnego Śląska. Kto nie był, wiele traci. Jaskinia składa się z 2,5 km korytarzy ozdobionych niesamowitymi naciekami, które są rozłożone na trzech poziomach. Dużą i zarazem smutną atrakcją tego miejsca jest szkielet niedźwiadka, który wpadł do szczeliny i nigdy się z niej nie wydostał. Jaskinia Niedźwiedzia to zupełnie inny świat, do którego zachęcamy zajrzeć.

2015-10-02_11h01_59

źródło pinterest/Lili Ana FI

Lubuskie Winnice. Małe, duże w najróżniejszych zakątkach ziemi lubuskiej. Można delektować się tamtejszymi winami, poczuć ich kompozycję smakową z różnych odmian winogron, jak również odwiedzić jedną z największych winnic w Polsce w sąsiedztwie przepięknego Pałacu Mierzęcin. Lubuskie Winnice to idealne miejsca na przedłużenie lata.

2015-10-02_11h07_39

źródło pinterest/MagdaLena

Jesień to najpiękniejsza pora roku, która zaprasza turystów w podkarpackie Bieszczady. To wymarzone miejsce dla wszystkich mniej i więcej aktywnych fizycznie. Haczów przyciąga największym w Polsce drewnianym kościołem. To również największy drewniany kościół na świecie zbudowany w stylu gotyckim. Nie możemy pominąć zamku w Łańcucie, w którym znajduje się wspaniała kolekcja dzieł sztuki wartych obejrzenia. Jezioro Solińskie w otoczeniu złoto – brązowych lasów wygląda imponująco. Zapora na jeziorze przyciąga wielu turystów, a ostatnimi czasy stała się bardzo atrakcyjna, gdyż na niej powstał największy mural na świecie. To naprawdę wyjątkowe miejsce.

2015-10-02_11h13_48

źródło pinterest/Podkarpackie Poland

2015-10-02_11h15_21

źródło pinterest/Pamela Ganteaume Dibartolomeo

Lochy w Sandomierzu. Kryją w sobie XV w. piwnice, które są owiane legendami. Warto zatem posłuchać opowieści z przewodnikiem. Jasną Górę na Śląsku znają chyba wszyscy. Piękne sakralne miejsce, którego nie można przeoczyć będąc w Częstochowie. Jednak naszą uwagę przyciągnęła Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Znakomity pomysł na wycieczkę. Można przejechać się łódką po podziemnych korytarzach jak również zobaczyć Skansen Maszyn Parowych.

2015-10-02_11h19_05

źródło pinterest/Anna Kowalska

Nie może nas zabraknąć nad morzem. Województwo zachodniopomorskie zaprasza piaszczystymi plażami, latarniami i oczywiście klifami. I tu oczywiście jak klif to kościół w Trzęsaczu. Niestety kościół z każdym rokiem znika, gdyż na urwisku zostało go zaledwie 12 metrów szerokości i 6 wysokości, zatem spieszcie się zobaczyć.

2015-10-02_11h22_23

źródło pinterest/reSpoti

A na Lubelszczyznę turyści zaglądają coraz częściej choć nadal nie możemy powiedzieć, że jest to region zatłoczony. Synagogi, mykwy i kirkuty to niewątpliwie symbole tych regionów. Magiczne miejsce to Włodawa, która łączy w sobie trzy kultury. Obfituje w barokowe kościoły, rusko – bizantyjskie cerkwie i synagogi z drugiej połowy XVIIIw.

 

7 najpiękniejszych zamków w Polsce

2015-08-10_13h16_52

źródło pinterest/ The Culture Trip

Malbork. Zamek uznawany za największą ceglaną budowlę na świecie zbudowaną rękami człowieka o każdej porze roku gości setki tysięcy turystów z całej Europy. Dzisiaj znajduje się w nim zamkowe muzeum, w którym można obejrzeć kilkanaście wystaw bursztynu, rzeźby gotyckiej oraz militariów. Wraz z przewodnikiem można cofnąć się w czasie do połowy XV wieku i wcześniej. Mieszkać w Polsce i nie odwiedzić zakonu krzyżackiego? Wielka strata.

2015-08-10_13h19_42

źródło pinterest/Nicole Alink

Zamek Królewski na Wawelu.

Miejsce wiecznego spoczynku i koronacji królów polskich. Dziś wizyta w zamku to niebywała podróż w głąb historii Polski. Dla zwiedzających udostępnione są Komnaty Królewskie ozdobione arrasami, Sala Poselska i Senatorska, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia. Na szczególną uwagę zasługuje Rotunda Najświętszej Marii Panny, fundamenty zamku gotyckiego i pozostałości kuchni królewskich.

2015-08-10_13h21_52

źródło pinterest/Ryszard Burza

Zamek Książ.

Trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Został wybudowany przez ród Piastów Ślaskich by w późniejszym czasie opiekowali się nimi arystokraci czescy i pruscy. To w nim poznamy losy pięknej księżnej Daisy i jej licznej rodziny. Legenda mówi, że piękna dama była trzymana na uwięzi swoich pereł i z nimi została pochowana niedaleko zamku. Dziś liczna powierzchnia zamku jak i przepiękne ogrody są otwarte dla zwiedzających. Co roku organizowana jest również wystawa kwiatów, którymi również udekorowane są pałacowe pokoje.

2015-08-10_13h23_15

źródło pinterest/ Martyna Czerwik

Zamek Czocha.

Wybudowany w XIII w. z rozkazu czeskiego króla. Dzisiaj głównymi atrakcjami pozostaje studnia nazywana przez mieszkańców studnią niewiernych żon, Sala Rycerska, Komnata Książęca i podziemia. Co roku w sierpniu organizowany jest turniej rycerski. Godnym uwagi jest fakt, że zamek stanowi tło dla wielu produkcji filmowych.

2015-08-10_13h25_49

źródło pinterest/Sabina P.

Zamek w Mosznej

Uważany za najpiękniejszą polską rezydencję obronną. Bajeczny pałac otacza Park Krajobrazowy i wspaniałe ogrody. Do pałacu przynależy oranżeria z egzotycznymi roślinami oraz stadnina koni i ośrodek jeździecki. Częściowo udostępniony dla zwiedzających, znajduje się w nim hotel oraz organizowane są liczne występy, koncerty i wystawy sztuki.

2015-08-10_13h29_02

źródło pinterest/Maryna Honkisz

Zamek w Gołuchowie

Jest niewątpliwie atrakcją Wielkopolski, stanowi przykład francuskiego renesansu i szczyci niebywałą historią. Pierwotnie był budowlą obronną z basztami i wieżami, by w końcowym efekcie po przebudowie i dzięki Izabelli Czartoryskiej zamek uzyskał wygląd francuskiej budowy. Cechowały go wysokie dachy, smukłe kominy i wystrój rzeźbiarski. Otoczony Parkiem Krajobrazowym na terenie którego rosną egzotyczne rośliny, i niespotykane gatunki drzew.

2015-08-10_13h32_44

Zamek w Łańcucie

Jeden z najpiękniejszych w Polsce. Słynie ze wspaniałych wnętrz i…ponoć nawiedza go duch. Ponoć to córka księżnej Lubomirskiej. Jak mówią poślubiła ona Jana Potockiego, ale nie była szczęśliwa, gdyż wolał on podróże nad jej towarzystwo. Samotna poznała Rosjanina, w którym bez pamięci się zakochała, a gdy on wyruszył na front, ona pisała do niego listy. Zwiedzający mówią, że można ją zobaczyć jak siedzi przy biurku i pisze do ukochanego. Czy to prawda?

Klub Seniora z wizytą w Pradze

Klub seniora to instytucja, która zrzesza osoby starsze,  samotne, chcące poznać nowych ciekawych ludzi i dzielić się z Nimi swoimi pasjami i zainteresowaniami. Przynależność do Klubu to gwarancja na aktywność seniora pod wieloma względami. Począwszy od  rozwijania swoich umiejętności i zdolności po aktywne uczestniczenie w życiu kulturalnym. Życie w Klubie urozmaicane jest o wszelkiego rodzaju wycieczki po kraju i świecie. Bardzo częstym celem wycieczek dla seniorów są miasta tuż za granicami naszego państwa.  Są przepiękne, mają bogatą historię i mogą pochwalić się nie lada zabytkami. Do takich zabytkowych miast możemy zaliczyć czeską Pragę. Miasto z klimatem, historią i przede wszystkim z niezniszczoną przez II Wojnę Światową architekturą.

Największą i chyba najpiękniejszą atrakcją Pragi są Hradczany z zamkami, pałacami i świątyniami o niezwykłej urodzie. Dzielnica Pragi rozkłada się na wzgórzu nad zakolem rzeki Wełtawy. Oprócz zwiedzania Zamku Królewskiego godne polecenia jest obejrzenie zmiany warty, w której w takt ciekawej muzyki przekazywany jest sztandar Prezydenta Republiki Czeskiej.

Najsłynniejszą budowlą Pragi jest Most Karola. Przepełniony ciekawskimi turystami, pięknie oświetlony, widoki na nim wspaniałe. Warto tu zajrzeć o każdej porze dnia i nocy.

Inna atrakcją dla zwiedzających turystów jest historyczna wieża ratuszowa ze sławnym zegarem Orłoj z ruchomymi postaciami apostołów śmierci.

Praga to malownicze ogrody i wąskie uliczki przeplecione wspaniałą architekturą. Mala Strana to właśnie taka dzielnica pięknych ogrodów, malowniczych kamieniczek i barokowych pałaców. Ulubione rejony tej dzielnicy do zwiedzania dla seniorów to oczywiście ogrody Wallensteina. Perełka wśród ogrodów. Ukryta przed turystami, jednak doskonale widoczna z murów wschodniej bramy zamku Praskiego na Hradczanach. To przeurocze miejsce dla dłuższych i krótszych spacerów.

Wzgórze Petrin z punktem widokowym na zabytkową Pragę, Most Karola, Hradczany i wieżyczki Starego Miasta. Przy pięknej słonecznej pogodzie tego miejsca nie wolno przegapić.

Przed wyjazdem do Pragi warto zastanowić się co chcecie zwiedzić i ile pieniędzy na to przeznaczyć. Ceny biletów dla zwiedzających podane są na stronach internetowych jak również w biurach podróży. Wybierając się na wycieczkę samochodem trzeba pamiętać, że przejazd autostradą jest płatny. Opłata dotyczy również przejazdu na niektórych częściach dróg ekspresowych. Tanio i szybko można się poruszać po mieście komunikacją miejską. Do zwiedzania należy wybrać miękkie sportowe obuwie.

2014-09-18_08h52_02W Czechach oprócz zabytkowych miejsc wypada odwiedzić tutejsze gospody i restauracje. Być w Pradze i nie skosztować ciemnego piwa i knedlików z pysznym aromatycznym sosikiem to grzech! 🙂

Zniżki dla seniora. Słoneczne wakacje w …

 

2014-08-18_10h29_48W ostatnich latach państwo to stało się  bardzo modnym krajem do wypoczynku dla turystów z całego świata. Urokliwe miejsca przyciągają nie tylko młodych z dużą zasobnością portfela. Czytaj dalej Zniżki dla seniora. Słoneczne wakacje w …

Czas wolny seniorów

 

2014-06-27_11h11_41Czas wolny, to taki który często przeznaczony jest na dowolne zajęcia. W tym czasie można bawić się, wzbogacać swoją wiedzę dla własnej satysfakcji, uprawiać aktywność fizyczną i oczywiście beztrosko odpoczywać.

Rozróżniamy 3 typy czasu wolnego; krótki, średni i długi czyli wakacyjno – urlopowy. I tutaj chcemy przyjrzeć się temu ostatniemu i ofertom jakie przygotowują biura podróży, aby zorganizować czas wolny seniorów. Czytaj dalej Czas wolny seniorów

Wypoczynek dla Seniora – bez rozbijania banku.

Lato zapewnia nieograniczone możliwości spędzania wolnego czasu. Dobry plan i organizacja pozwolą cieszyć się sezonem zarówno bezpiecznie jak i ekonomicznie. Na całym świecie są miliony miejsc do wypoczynku. Czytaj dalej Wypoczynek dla Seniora – bez rozbijania banku.