Odwrócona hipoteka – rozwiązanie finansowe dla seniorów

babciaOdwrócona hipoteka kierowana jest dla seniorów, dla osób powyżej 60+, którzy mają własnościowe mieszkanie lub dom albo własnościowe prawo do mieszkania spółdzielczego.

Odwrócona hipoteka to rozwiązanie finansowe dla seniorów. Jest to rodzaj kredytu hipotecznego, w którym kredytobiorca otrzymuje wypłatę w formie dożywotniej renty.

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada wprowadzenie pisemnej umowy kredytowej pomiędzy osobą fizyczną, a bankiem. Umowa ta zagwarantuje  środki finansowe na życie dla seniorów.

Rządowy projekt ustawy o odwróconym kredycie zawiera wiele dobrych rozwiązań.

5 powodów, dla których warto skorzystać z odwróconej hipoteki.

– można uzyskać uzupełniający przychód oparty o kapitał własnej nieruchomości i nie martwić się jak przeżyć do ” pierwszego „.  Daje to poczucie bezpieczeństwa, niezależności i pozwala na uwolnienie się od bycia na łasce rodziny,
– kredytobiorcy w zamian za  utrzymanie nieruchomości w należytym stanie oraz opłacanie podatku, czynszu i koniecznych ubezpieczeń, jeśli wywiążą się z umowy z bankiem, nie będą musieli spłacać odwróconego kredytu hipotecznego.

– przed udzieleniem kredytu bank nie będzie sprawdzał przychodów, historii kredytowej, nie uzależni uzyskania kwoty kredytu od stanu zdrowia kredytobiorcy,

– odpowiednie prawo zagwarantuje limit oprocentowania, który uniemożliwi bankowi obciążenie hipoteki zbyt dużymi kosztami , skutecznie chroniąc interesy obu stron,

– wszystkie opłaty kredytowe są dodawane do bilansu kredytu, tak więc kredytobiorca nie będzie miał problemów z płaceniem miesięcznych odsetek i innych dodatkowych kosztów, mając jednocześnie poczucie bycia pełnoprawnym właścicielem swojej nieruchomości.

Plusy i minusy.

Choć odwrócona hipoteka będzie skierowana dla wszystkich, to jednak będzie najlepszym rozwiązaniem dla seniorów, którym nie wystarczy emerytura płacona przez Państwo. Odwrócona hipoteka będzie więc najprostszym i najszybszym sposobem na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych. Mieszkanie czy dom, które będą ujęte w umowie będzie przez cały czas własnością kredytobiorcy. Dopiero po śmierci bank przejmie nieruchomość celem spieniężenia. Plusem może być to, że środki z dodatkowego dochodu możemy otrzymywać w miesięcznych ratach lub nawet jednorazowo, przeznaczając je na wybrany przez nas, dowolny cel.

Największym minusem może być kwestia relacji rodzinnych. Wiadomą rzeczą jest, że mieszkanie czy dom przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, w spadku dzieciom i wnukom. Jest to więc kapitał, którego  można pozbawić potencjalnych spadkobierców  jeśli skorzysta się z programu odwróconej hipoteki. Warto tu jednak zaznaczyć, że w chwili śmierci kredytobiorcy, bank  pobiera tylko wypłacone tej osobie kwoty wraz z odsetkami, a resztę oddaje spadkobiercom.

Odwrócona hipoteka będzie kredytem opartym na wartości Waszego domu. I tu dodatkowa niespodzianka, im więcej macie lat, tym więcej pieniędzy dostaniecie.

Należy również podkreślić, że po śmierci kredytobiorcy, spadkobiercy nabędą prawo do spłacania odwróconego kredytu, pod warunkiem wyrażenia przez nich wyraźnej chęci, wówczas pozostaną pełnoprawnymi właścicielami nieruchomości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *