Objawy klimakterium

Klimakterium czy też przekwitanie to jeden z etapów życia każdej kobiety. Jeśli zadbamy o kondycję psychiczną i fizyczną, może być etapem równie bogatym jak pozostałe.

Objawy klimakterium oraz ich natężenie zależą od genetycznych uwarunkowań i charakteryzuje je spadek stężenia hormonów kobiecych we krwi.

Najczęstsze objawy klimakterium to ;
bóle głowy, uderzenia gorąca, nocne pocenie się, mrowienie i drętwienie rąk, zwiększenie poziomu cholesterolu, problemy z pamięcią i koncentracją oraz stany depresyjne.

Już pierwsze objawy klimakterium powinny skłonić każdą kobietę do wizyty u lekarza specjalisty.

Okres klimakterium ( menopauzy ) u każdej kobiety przebiega inaczej. Jedne bardzo cierpią, inne przechodzą łagodnie, niemal niezauważalnie, bez żadnych objawów.

Klimakterium obejmuje okres przed menopauzą, menopauzę oraz po menopauzie. Czas rozpoczęcia i czas trwania zależy od uwarunkowań genetycznych, ale również styl życia, złe odżywianie i stres mają wpływ na przyspieszenie tego procesu.

Nieprzyjemnym i uciążliwym dolegliwościom można zaradzić stosując odpowiednią dietę i środki farmakologiczne.

Jedną z metod leczenia jest zastępcza terapia hormonalna ( HTZ ), podawanie żeńskich hormonów płciowych w tabletkach, globulkach czy zastrzykach.
Największe jednak korzyści przynosi rozpoczęcie HTZ, ponieważ zmniejsza objawy zespołu klimakterycznego, poprawia parametry gospodarki lipidowej, zmniejsza ryzyko wystąpienia zatorów żylnych, poprawia jakość snu, zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Alternatywą dla HTZ są leki zawierające fitoestrogeny ( substancje znajdujące się w niektórych roślinach , które przynoszą ulgę przy złym samopoczuciu i wahaniach nastroju ), na bazie soji i innych roślin strączkowych .

Ważną rolę ma również prawidłowa dieta, która powinna być bogata w wapń, fitohormony i witaminy. Jadłospis powinien zawierać mleko i jego przetwory, ryby, ciemnozielone i czerwone warzywa, produkty pełnoziarniste i strączkowe. Ograniczyć należy cukier, słodycze , kawę, potrawy ciężkostrawne i smażone.

Nie wolno zapomnieć o aktywności ruchowej, gdyż pozwoli to utrzymać prawidłową wagę.

Klimakterium to nieuchronny proces, nie jest ani chorobą ani zaburzeniem wymagającym leczenia. Jest naturalnym stanem w życiu każdej kobiety, jednak warto pamiętać, że styl życia w znacznej mierze łagodzi ten stan.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *