Najlepszy przyjaciel dla seniora cz. 2

 

2014-08-04_13h43_52Jak zadbać o najlepszego przyjaciela, aby żył z nami przez długie lata?

Każdy właściciel psa powinien pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych w lecznicy dla zwierząt. Pies niezależnie od swojego wieku wymaga bardzo troskliwej opieki. Jeśli jednak chodzi o dorosłego psa to z wizytami u weterynarza nie należy przesadzać, gdyż starszy pies potrzebuje ciszy i spokoju, a każda wizyta i badania lekarskie zwykle są dla pieska stresujące. Nie oznacza to, że całkowicie należy zrezygnować z badań. Nie możemy zapominać o szczepieniach, odrobaczaniu czy kontroli uzębienia. Raz w roku warto zrobić pupilowi badanie krwi i moczu.

Wszyscy wiedzą, że okres starości zwierząt zależy od rasy i warunków życia. Małe rasy szybciej osiągają dojrzałość zaś większe rasy szybciej się starzeją.

Podobnie jak ludzie, stare psy potrzebują specjalnej opieki. Warto poświęcić im więcej uwagi . Taki pies potrzebuje więcej snu i odpoczynku. Pies senior staje się mniej ruchliwy i niechętny do zabaw, słabiej też reaguje na wydawane polecenia. Jego narządy wewnętrzne gorzej funkcjonują. Częściej pojawiają się też zaburzenia układu pokarmowego i moczowego.

Zęby naszego pupila stają się bardziej delikatne i osłabione,  dlatego warto zainwestować dla niego w karmę, która będzie bardziej dostosowana do jego przemiany materii i zaspokoi zasób potrzebnych składników odżywczych. Wybierać trzeba karmy wilgotniejsze i miększe by pies łatwiej mógł je trawić. Karma powinna być niskotłuszczowa, mniej kaloryczna, ponieważ u starszych psów słabnie metabolizm i maleje aktywność. Przy wyborze karmy warto poradzić się sprzedawcy albo weterynarza.

2014-08-08_08h48_59

Z wiekiem u psów wzrasta zapotrzebowanie na białko. Powinno pochodzić z najlepszego źródła i być łatwo przyswajalne. Psia dieta powinna zawierać odpowiednią ilość  składników mineralnych i witamin oraz związki opóźniające procesy starzenia.  Musimy pamiętać by zwierzę utrzymywało odpowiednią masę ciała czyli, by czuć ale nie widzieć jego żebra. Każdy pies musi mieć też stały dostęp do miski ze świeżą wodą. Najlepszy przyjaciel dla seniora powinien mieć zapewnione odpowiednie żywienie i właściwą opiekę co  pozwoli na długo utrzymać psa w dobrej kondycji i zdrowiu.

Dla naszego pieska ważny też jest ruch fizyczny, nawet jeśli pies nie będzie wykazywał inicjatywy do wyjścia to trzeba go do tego zachęcić. Krótsze spacery spowodują, że pies nie będzie w stanie skrócić sobie pazurków i,  że nie zgubi już wystarczającej ilości sierści. Będziemy musieli mu w tym pomóc. Gdy pazurki urosną za długie mogą sprawiać ból podczas chodzenia, a z sierści mogą się tworzyć uciążliwe kołtuny. Wyczesywanie sierści może też spowodować, że będziemy mogli dostrzec zmiany, a także pasożyty na skórze zwierzęcia.

Zdrowy, zadbany i szczęśliwy pies ze zdwojoną siłą odwdzięczy się swoim oddaniem i dozgonną przyjaźnią. Psi towarzysz ma dla seniora działanie terapeutyczne. Obniża poziom stresu, niweluje samotność, daje uczucie szczęścia i zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

To tylko niektóre z argumentów przemawiające za tym, żeby prawidłowo dbać o zdrowie naszego przyjaciela i cieszyć się życiem w doborowym towarzystwie:)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *