Jak ludzie starsi powinni dbać o zęby?

Nie od dziś wiadomo, że higiena jamy ustnej  to podstawowa czynność jaką powinniśmy wykonywać każdego dnia i dotyczy ona nie tylko osób w starszym wieku. Właściwe dbanie o higienę oraz prawidłowe szczotkowanie zębów pozwoli na ograniczenie ryzyka powstawania próchnicy, która w głównej mierze przyczynia się do utraty zębów.  Wraz ze starzeniem się organizmu bardzo często jest potrzebne odtwarzanie utraconych zębów, można je stracić właśnie na skutek złej higieny albo po prostu zużycia. Dla seniora każdy zachowany ząb jest na wagę złota. Choroby zębów i dziąseł jak parodontoza, można leczyć w każdym wieku. Braki w uzębieniu powinno się uzupełniać, wpływa to na prawidłową dietę,  a także na komfort spożywania pokarmów.

2014-10-13_11h09_20Codziennie powinno się dokładnie szczotkować zęby, dzięki temu na stare lata można opóźnić proces ich utraty. Z wiekiem zęby stają się słabsze, bardziej odporne na złamania, czy wykruszenia. Ludzie starsi bardzo często cierpią na nadwrażliwość na ciepło i zimno, a także na krwawienie dziąseł. Na te dolegliwości poleca się specjalne płyny do jamy ustnej, które pomogą zmniejszyć te problemy, warto też poradzić się stomatologa, w jaki sposób myć zęby by chronić dziąsła.

Zaleca się, aby ludzie starsi przyjmujący różnego rodzaju lekarstwa, które osłabiają zęby, chorzy na cukrzycę lub choroby kości szczotkowali zęby pastą z fluorem i stosowali nici dentystyczne.

W przypadku, gdy braki w uzębieniu zostały wypełnione pojedynczymi implantami albo protezami, warto stosować się do zaleceń stomatologa. Dbanie o dodatkowe zęby jest bardzo ważne, ponieważ resztki pokarmów pod wpływem śliny i enzymów trawiennych ulegają procesowi rozkładu powodując zakwaszenie jamy ustnej. Dodatkowym problemem w przypadku protez zębowych jest to, że nieprawidłowa higiena powoduje, że zęby zaczynają wyglądać nieestetycznie, a po dłuższym czasie może się to przyczynić do wielu chorób jamy ustnej, a nawet do grzybów.

Samo szczotkowanie nie wystarczy, żeby zadbać o higienę jamy ustnej. Zatroszczyć się  należy również o język, który jest siedliskiem wielu bakterii i drobnoustrojów. Czyszczenie języka jest czynnością mało praktykowaną, a przecież stanowi on integralną część jamy ustnej i odpowiada za wiele funkcji jak np. żucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *