Klub Seniora sposobem na aktywizację.

2014-05-29_15h33_24Klub Seniora to najprościej mówiąc miejsce spotkań osób starszych. Są to grupy nieformalne, tworzone spontaniczne najczęściej przez samych seniorów.

Klub seniora to forma wspierania i zaspokajania potrzeb wielu osób starszych. To również miejsce spotkań ludzi niejednokrotnie odrzuconych przez najbliższych i społeczeństwo.
Pomimo tego, że klub seniora prowadzony jest przez samych seniorów, często wspierany jest przez jednostki przy których powstaje. Większość z nich  funkcjonuje przy organizacjach samorządowych, ośrodkach kultury, spółdzielniach mieszkaniowych i parafiach.

Głównym celem działalności klubów jest integracja i aktywizacja seniorów.
Zadaniem klubów seniora jest tworzenie nowych więzi społecznych i organizowanie wzajemnej pomocy.

Wiele klubów prowadzi zajęcia mające na celu poprawienie kondycji psychofizycznej poprzez wycieczki, zabawy taneczne, wspólne wyjścia do teatru, kina czy muzeum oraz rehabilitację ruchową.

W klubie seniora można spotkać się z sąsiadem czy sąsiadką w podobnym wieku i wspólnie z nimi spędzać czas w radosnej atmosferze.

Jak zostać członkiem Klubu Seniora?

Klub Seniora zrzesza osoby w wieku powyżej 55+ .Członkowie klubu płacą zazwyczaj symboliczną składkę by pokryć podstawowe wydatki na cele organizacyjne. Taka składka wynosi od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.

Niektóre kluby mają jednak pewne ograniczenia. Przyjmują tylko samych mieszkańców danego osiedla, albo osoby, które w przeszłości i nadal wykonują ten sam zawód np. nauczyciele.

Wiele klubów tworzy koła zainteresowań, począwszy od nauki języków obcych, poprzez taniec, śpiew, zabawy ruchowe dla seniorów, a kończąc na robótkach ręcznych, wycinaniu, wykrawaniu, szyciu i zdobieniu. Przynależność do klubu daje możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresowań.

Klubowicze bardzo aktywnie spędzają swój czas. Uprawiają razem sporty, wyjeżdżają na wycieczki, spacerują i zwiedzają kraj. Wspólnie urządzają wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe, urodziny, imieniny. Organizują spotkania z okazji świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, wspólnie przygotowując na te okazje potrawy i ozdoby.

Tego rodzaju integracje korzystnie wpływają na zdrowie seniora co spowalnia proces starzenia się.
Seniorzy ceniący sobie rozmowę i ciszę jak również lubiący aktywnie spędzać czas na pewno znajdą coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *