Jak dbać o skórę na dłoniach?

2015-11-09_11h19_03

źródło pinterest/Katia Wojciechowsky

To co najszybciej zdradza wiek kobiety to jej dłonie. Skóra w tych miejscach jest cienka, delikatna i nie zawiera zbyt wiele tłuszczu, dlatego szybciej niż w innych miejscach starzeje się. W czasie trwania naszego życia dłonie wykonują bardzo ciężką pracę. Każdego dnia wystawione są na działanie promieni UV, wiatru i mrozu. Domowe obowiązki również nie są ich sprzymierzeńcem. Proszki, płyny i codzienna styczność z wodą narażają je na silne działanie środków chemicznych przez co stają się suche i pozbawione jędrności.
Żeby dłonie na dłużej zachowały młodość warto poświęcić im chwilę uwagi.
Pierwsza zasada, o której nie każdy pamięta to smarowanie dłoni kremem po każdej ich styczności z wodą z dodatkiem detergentów. Nie wiele osób to lubi, ale do prac domowych najlepiej używać gumowych rękawiczek, które osłonią skórę dłoni, ponieważ moczenie ich w za gorącej wodzie niszczy ich hydrolipidową warstwę ochronną.
Ważne, aby zwracać uwagę na kosmetyki, których używamy do mycia i pielęgnacji. Powinny być przetestowane dermatologicznie oraz winny posiadać pH 5,5. Co więcej powinny mieć filtry, które ochronią przed słońcem i zapobiegną przebarwieniom skóry.
Ale to nie wszystko. Nasze dłonie podobnie jak skóra twarzy również potrzebują odżywczych maseczek. I tu polecamy zabieg parafinowy, który sami możemy wykonać w domowym zaciszu. Nawilży, wygładzi i z pewnością przy systematycznym wykonywaniu znacząco odmłodzi dłonie.
Do jego wykonania będziemy potrzebowali parafiniarkę, którą można kupić w aptece, parafinę, rękawiczki foliowe i odżywczy krem do rąk jaki używacie na co dzień. Koszt takiego domowego zabiegu może wydawać się spory ( parafiniarka kosztuje ok. 100 zł ), ale efekt końcowy zabiegu sprawi, że wydatek się opłaci.
Innym tańszym zabiegiem na nasze suche dłonie jest kąpiel w oliwie z oliwek. Podgrzewamy oliwę ( nie doprowadzamy do wrzenia ), przelewamy do miseczki i wciskamy kilka kropel cytryny, po czym zanurzamy dłonie w płynie i odpoczywamy tak 10 minut rozsmarowując i wciskając oliwę w naskórek. Taki zabieg powtarzany 2 razy w tygodniu zniweluje przebarwienia na skórze i świetnie ją nawilży. Dodatkowo dostarczy dłoniom składników odżywczych i odbuduje ich warstwę hydrolipidową.
W aptekach pojawiły się rękawiczki nasączone żelem z witaminami przeciwdziałającym łuszczeniu się skóry na dłoniach. Warto pokusić się i zainwestować w nie. Wydatek nie jest duży, rękawiczki w niczym nas nie ograniczają, gdyż są zakładane na noc i ściągane dopiero po przebudzeniu.
Gdy dłonie potrzebują regeneracji to znaczy, że potrzebują wody po gotowanych ziemniakach. Na ok. 10 minut zanurzamy je w ciepłej ziemniaczanej wodzie, następnie płuczemy w letniej i wklepujemy nawilżający krem. Do tego można również użyć siemienia lnianego. Do litra wody dodajemy dwie łyżki siemienia lnianego i gotujemy przez ok. 5 minut. Zanurzamy dłonie w płynie na ok. 10 minut. Siemię zmiękczy skórę i nawilży oraz zatrzyma wilgoć w głębi naskórka.
A dla wyrównania kolorytu na skórze dłoni, warto wykorzystać sok ze świeżego ogórka, którym smarujemy dłonie, a następnie osuszamy i wklepujemy krem. Dobrze sprawdzi się też sok z kapusty.
Tych kilka wyżej podanych sposobów sprawi, że za niewielką kwotę i bez większego wysiłku nasze dłonie będą jak aksamit.

 

2015-11-09_11h13_52

źródło pinterest/Buzzinga.Pl