Waloryzacje rent i emerytur 2016 rok

2015-11-23_14h24_22

 

Jak wiemy wszystkie świadczenia emerytalno – rentowe podlegają waloryzacji od marca każdego roku. Nie ma jednak co mieć nadziei na wielkie wzrosty, gdyż jak się okazuje waloryzacja została zaplanowana na bardzo niskim poziomie. A i to nie wiadomo czy przejdzie, bo to tylko plany.

Co podlega waloryzacji?

Waloryzacji podlega kwota świadczenia i podstawa jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego danego roku kalendarzowego.

Rząd przyjął projekt budżetu i wskaźnik waloryzacji na rok następny to niewiele ponad 100, 52%, a to z kolei oznacza, że świadczenia powinny zostać zwiększone o…..0,52%.

Jak to się ma w złotówkach? Wzrost o 4,57 zł dla najniższej emerytury, renty rodzinnej oraz renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Druzgocący jest jednak fakt, że nawet ta kwota 4 złotych nie wiadomo czy będzie podniesiona, ponieważ zgodnie z mechanizmem cenowo – płacowym, wskaźnikiem waloryzacji jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o przynajmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Jeśli więc nowy rząd nie wpisze w rozporządzeniu wskaźnika ponad 20% -go wzrostu płac to niestety rok 2016 nie przewiduje podwyżek dla emerytur. *

 

* źródło gazetaprawna.

Jak ludzie starsi oszczędzają na emeryturę?

Ludzie starsi często głowią się jak poradzą sobie finansowo po przejściu na emeryturę. Wraz z pytaniem narasta wiele wątpliwości i znów nasuwa się następne, a czy jest z czego odkładać na emeryturę? Okazuje się, że tak i ludzie starsi mają na to różne  pomysły. Ale czy są skuteczne? Z najnowszych badań wynika, że emerytura będzie stanowiła tylko 30% naszego ostatniego wynagrodzenia, gdzie jeszcze jakieś dwa lata temu było to ok. 50%. Jeśli więc wchodzimy w wiek dojrzały i  nie chcemy martwić się o przyszłe dochody, oszczędzanie zacznijmy od dziś.

Konta emerytalne. Mamy do wyboru dwie opcje, a mianowicie indywidualne konta emerytalne oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Możemy oszczędzać na tych dwóch kontach jednocześnie jak również możemy wybrać jedno z nich. Decyzja należy do Was. Pieniądze zebrane na takich kontach są objęte podatkiem w wysokości od 3-6 % w skali roku. W indywidualnym koncie emerytalnym zebrane pieniądze są zwolnione od 19 % podatku, ale tu jest mały kruczek. Musimy na nim oszczędzać do ukończenia 60 lat. Przy wpłatach na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego od tego co zaoszczędzimy nie musimy płacić podatku. Niestety na konta nie możemy wpłacać tyle pieniędzy ile chcemy, ponieważ są z góry ustalone pewne limity, których musimy przestrzegać.

Innym sposobem na zagwarantowanie sobie bezpiecznej jesieni życia jest udział w programie emerytalnym, który łączy inwestowanie z ochroną ubezpieczeniową. Takie możliwości dają towarzystwa ubezpieczeniowe. Ktoś kto bierze udział w programie deklaruje, że przez kilkanaście lat będzie regularnie wpłacał pieniądze, które następnie będą inwestowane. Jedna z możliwości inwestowania to wybór gwarantowanego zysku na poziomie od 3-5 %. Można też podpisać umowę bez gwarancji, za to z większym zyskiem ale też z ryzykiem, że można zarówno zyskać jak i ponieść straty. W przypadku śmierci właściciela konta, pieniądze zgromadzone zostaną przekazane osobie wskazanej w umowie przy czym osoba ta nie zapłaci podatku od darowizn i spadku.  Ubezpieczony może też liczyć na odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku lub choroby.

Jedną z najpewniejszych inwestycji jest zainwestowanie w złoto. Warto to jednak zrobić, gdy czasy są spokojne,  gdyż  jego cena nie jest zbyt wysoka. W okresie wojny czy kryzysu wartość złota wzrasta i wtedy inwestycja nie jest korzystna.

Aby po przejściu na emeryturę mieć dochody zbliżone do wysokości ostatniego wynagrodzenia, należy odkładać ok. 10-15 % zarobków netto. Dla jednych niewiele dla drugich niestety bardzo dużo.

Zniżki dla seniorów ciąg dalszy…

Zniżki dla seniorów obejmują nie tylko w pociągach, środkach komunikacji miejskiej czy np. przy wydawaniu paszportu. Idąc na zakupy do niektórych marketów każdy senior robiący sprawunki na maksymalną kwotę  300 zł może liczyć na Czytaj dalej Zniżki dla seniorów ciąg dalszy…

Odwrócona hipoteka – rozwiązanie finansowe dla seniorów

babciaOdwrócona hipoteka kierowana jest dla seniorów, dla osób powyżej 60+, którzy mają własnościowe mieszkanie lub dom albo własnościowe prawo do mieszkania spółdzielczego. Czytaj dalej Odwrócona hipoteka – rozwiązanie finansowe dla seniorów

Czy emeryt musi składać Pit?

Każdy kto przechodzi na emeryturę  lub już na niej jest zastanawia się czy emeryt musi składać Pit.

Składanie zeznania podatkowego przez emeryta czy rencistę wcale nie jest rzeczą trudną. Nie trzeba się tym tak naprawdę stresować i przejmować. Gdy do Pita nie wliczacie dodatkowych ulg i nie rozliczacie się z małżonkiem, nie musicie  martwić się o składanie rocznej deklaracji Pit. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych , robi to za Was Zakład Ubezpieczeń Społecznych ( ZUS ).

Obowiązkiem ZUS – u  jest sporządzenie i przekazanie informacji o dochodach osobom, które choćby jeden miesiąc w roku poprzednim otrzymywały jakiekolwiek świadczenie.
Zatem ZUS przyjmuje rolę płatnika, którego zadaniem jest odprowadzanie zaliczek podatnika do Urzędu Skarbowego.

Jaki pit i dla kogo?

Osoby, które pobierały rentę, emeryturę, świadczenia przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, rentę socjalną, a także te, które złożyły w ZUS wniosek o uwzględnienie ulgi przysługującej z tyt. wychowania dzieci ( należy pamiętać, że takie osoby nie będą mogły skorzystać z ulgi w zeznaniu podatkowym ) otrzymują Pit – 40.

 Pit 11 A  jest dla osób, które w roku poprzednim nie otrzymały żadnych świadczeń i osób, którym przysługują zasiłki z tytułu ubezpieczeń społecznych na wypadek macierzyństwa lub choroby.

Pit – 11  otrzymują osoby, którym przysługiwało świadczenie po osobie zmarłej.
Pit 8C  jest dla osób alimentowanych na podstawie ugody lub wyroku sądu.

Nie zawsze jednak jest tak, że emeryt lub rencista nie musi się rozliczać. Jeśli osiągnął inny dochód np. z umowy o pracę lub chce skorzystać z ulgi np. na internet wówczas musi sam rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Dotyczy to również osób pobierających świadczenia z ZUS, chcących rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Warto tutaj pamiętać, że rozliczenie wspólnie z małżonkiem jest opłacalne wtedy, gdy jest duża rozbieżność między dochodami męża, a żony. Dochód ten oblicza się w podwójnej wysokości, ale od połowy łącznej kwoty dochodów małżonków.

Druki pit dostępne są w Urzędzie Skarbowym odpowiednim dla danego miasta lub na stronach internetowych.

Czy emeryt może pracować ?

Będąc na emeryturze często nurtują Was pytania czy emeryt może pracować  i ile może dorobić do emerytury.

Kwoty świadczeń dla emerytów są tak niskie, że niejednokrotnie nie wystarczają na opłacenie rachunków, a co dopiero mówić o lekach czy innych niezbędnych środkach. Czytaj dalej Czy emeryt może pracować ?

Co, jak, kiedy – Zniżki dla emerytów

Nie każdy z Was wie, że z tytułu wieku przysługują Wam konkretne przywileje, dzięki którym możecie sporo zaoszczędzić. Można taniej podróżować, nie płacić abonamentu radiowo – telewizyjnego, korzystać ze zniżek w hipermarkecie, u fryzjera albo przy wejściu do muzeum. O połowę mniej można zapłacić za wyrobienie paszportu. Należy pamiętać, że nie wszystkie ulgi przyznane są ustawowo. Sporo z nich zależy od regionalnych samorządów, dlatego warto sprawdzić jakie zniżki dla emerytów przygotowała gmina, w której mieszkacie. Czytaj dalej Co, jak, kiedy – Zniżki dla emerytów