Dzika Róża na zdrowie seniora

2014-08-19_12h33_09Wabi aromatem, kusi smakiem. Jest niezwykle ceniona wśród zielarzy, farmaceutów, kosmetologów i oczywiście seniorów. Dzika róża. Od wieków znane są jej właściwości zdrowotne.

Nasze prababki zbierały jej płatki i wykorzystywały do robienia dżemów, marmolad, soków, a nawet kosmetyków. Spożywanie dzikiej róży działa dobroczynnie na zdrowie seniora. Nie sposób bowiem przecenić jej walorów smakowych i zdrowotnych. Zawiera bardzo dużo witaminy C. Dodatkowo jej skład wzbogacają ważne witaminy dla seniora A, B1, B2, E i K. Owoce dzikiej róży są idealne przy chorobach serca, nadciśnienia, chorobach wątroby, gdyż zawierają kwas foliowy, karotenoidy, garbniki, kwasy organiczne i flawonoidy. Owoce róży działają dobroczynnie dla osób mających wyniszczony organizm. Wzmacniają, działają przeciwzapalnie, pomagają w problemach przewodu pokarmowego, chronią organizm przed szkorbutem oraz są lekiem witaminowym. Są składnikami wielu ziołowych mieszanek, które działają wykrztuśnie i napotnie.

Ale dzika róża to nie tylko owoce. To również eteryczne płatki, które wspaniale działają na niestrawność i bóle gardła. Napar z płatków służy do przemywania skóry. Nawilża zmiękcza i wygładza skórę. Działa odświeżająco. Dzika róża poprawia nastrój i usuwa zmęczenie. Możemy robić z niej dżemy, marmolady, ma duże zastosowanie w przemyśle spożywczym. Służy do robienia win i pysznych nalewek wzmacniających. Z liści róży możemy zaparzyć sobie herbatkę, co w połączeniu z liściem mięty daje wyborny orzeźwiający napój na letnie dni.

 

2014-08-19_12h35_50

 

Kiedy zbieramy?

Płatki róż zbieramy najlepiej w słoneczny dzień pod wieczór. Dobrze je zbierać kiedy są lekko rozwinięte, czyli na początku kwitnienia. Owoce róż najlepiej zbierać od sierpnia do października, gdyż  są twarde i dojrzałe. Nie należy się sugerować opiniami, że możemy zbierać tuż po przymrozkach, gdyż działanie lecznicze róży zależy od zawartości w niej witaminy C  i współdziałających z nią innych witamin, a przymrozki niestety je zabijają.

Dzika róża  daje nadzieję

Przeprowadzono badania, na podstawie których stwierdzono, że proszek z dzikiej róży działa ochronnie na błony komórkowe, a co za tym idzie zapobiega degeneracji chrząstek.

Więc zbierajmy dziką różę na zdrowie!! 🙂

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *