Dieta dla seniora cukrzyka

 

2014-06-30_13h56_13
Dieta dla seniora cukrzyka  ma pomagać w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru w organizmie.  Cukrzyca jest poważną chorobą i jeśli jest nieodpowiednio kontrolowana może przynieść sporo kłopotów.

Dobrze skomponowana dieta dla seniora cukrzyka dąży do uzyskania normoglikemi, czyli uzyskania prawidłowych wartości stężenia glukozy w krwi.

W diecie cukrzycowej nie chodzi o eliminację węglowodanów. Do rozwoju cukrzycy przyczyniają się złe nawyki żywieniowe, a także brak aktywności fizycznej.

Najważniejszym czynnikiem dobrej diety dla seniora jest jej dobre zbilansowanie, a także dostarczanie organizmowi produktów ze wszystkich grup żywieniowych. W czasie stosowania diety warto ograniczyć spożywanie tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego. Warto również do swojego jadłospisu wprowadzić więcej olejów jedno i wielonienasyconych pochodzenia roślinnego. A także ryb. Dobrze też będzie swoją dietę wzbogacić o błonnik pokarmowy, który można dostarczyć z gruboziarnistych kasz, warzyw i owoców spożywanych na surowo, pełnoziarnistego pieczywa. Dzięki niemu wydłuży się okres odczuwania sytości, a także usprawni pracę układu pokarmowego. Przy spożywaniu owoców stwierdzenie, że można je jeść bezkarnie jest fałszywe. Diabetycy bowiem muszą uważać na spożywanie cukrów prostych, a te w owocach występują w dużych ilościach.

Kolejnym ważnym czynnikiem w dobrej diecie jest spożywanie mniejszej ilości pożywienia,  a częściej czyli jakieś 4 – 7 razy na dzień. Warto przy tym zaznaczyć, że posiłki powinny być niskokaloryczne, o podobnej zawartości węglowodanów przy każdym posiłku, ponieważ zapobiegnie to powikłaniom cukrzycowym na skutek wahań poziomu glukozy we krwi.

Jeżeli podjęliście decyzję o spożywaniu smażonych posiłków warto używać małej ilości oleju na patelni teflonowej albo ceramicznej. Przygotowując zupę należy przygotować ją na wywarze z jarzyn, najlepszą opcją byłaby niczym niezabielona, ale jeśli w takiej wersji nie przepadacie można zastosować zawiesinę z chudego mleka, kefiru lub jogurtu i mąki. W diecie dla seniora cukrzyka zamiennikiem soli powinny być zioła.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem tej diety jest przynajmniej 45 minutowa aktywność fizyczna. Trzeba zrezygnować z spożywania alkoholu, palenia tytoniu, oraz spożywania potraw typu “fast food”. Dietę tą najlepiej stworzyć pod okiem wykwalifikowanego dietetyka.

 

Komentarze


Kategoria: Zdrowie