Dieta dla seniora cukrzyka

 

2014-06-30_13h56_13Dieta dla seniora cukrzyka  ma pomagać w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru w organizmie.  Cukrzyca jest poważną chorobą i jeśli jest nieodpowiednio kontrolowana może przynieść sporo kłopotów.

Dobrze skomponowana dieta dla seniora cukrzyka dąży do uzyskania normoglikemi, czyli uzyskania prawidłowych wartości stężenia glukozy w krwi.

W diecie cukrzycowej nie chodzi o eliminację węglowodanów. Do rozwoju cukrzycy przyczyniają się złe nawyki żywieniowe, a także brak aktywności fizycznej.

Najważniejszym czynnikiem dobrej diety dla seniora jest jej dobre zbilansowanie, a także dostarczanie organizmowi produktów ze wszystkich grup żywieniowych. W czasie stosowania diety warto ograniczyć spożywanie tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego. Warto również do swojego jadłospisu wprowadzić więcej olejów jedno i wielonienasyconych pochodzenia roślinnego. A także ryb. Dobrze też będzie swoją dietę wzbogacić o błonnik pokarmowy, który można dostarczyć z gruboziarnistych kasz, warzyw i owoców spożywanych na surowo, pełnoziarnistego pieczywa. Dzięki niemu wydłuży się okres odczuwania sytości, a także usprawni pracę układu pokarmowego. Przy spożywaniu owoców stwierdzenie, że można je jeść bezkarnie jest fałszywe. Diabetycy bowiem muszą uważać na spożywanie cukrów prostych, a te w owocach występują w dużych ilościach.

Kolejnym ważnym czynnikiem w dobrej diecie jest spożywanie mniejszej ilości pożywienia,  a częściej czyli jakieś 4 – 7 razy na dzień. Warto przy tym zaznaczyć, że posiłki powinny być niskokaloryczne, o podobnej zawartości węglowodanów przy każdym posiłku, ponieważ zapobiegnie to powikłaniom cukrzycowym na skutek wahań poziomu glukozy we krwi.

Jeżeli podjęliście decyzję o spożywaniu smażonych posiłków warto używać małej ilości oleju na patelni teflonowej albo ceramicznej. Przygotowując zupę należy przygotować ją na wywarze z jarzyn, najlepszą opcją byłaby niczym niezabielona, ale jeśli w takiej wersji nie przepadacie można zastosować zawiesinę z chudego mleka, kefiru lub jogurtu i mąki. W diecie dla seniora cukrzyka zamiennikiem soli powinny być zioła.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem tej diety jest przynajmniej 45 minutowa aktywność fizyczna. Trzeba zrezygnować z spożywania alkoholu, palenia tytoniu, oraz spożywania potraw typu „fast food”. Dietę tą najlepiej stworzyć pod okiem wykwalifikowanego dietetyka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *