Czerwone wino – pij na zdrowie

 

Według badań hiszpańskich naukowców dwie lampki czerwonego wina dla Panów i jedna dla Pań sprzyja zdrowiu. Wypite każdego dnia to raczej za dużo, ale taka dawka jeden raz w tygodniu z pewnością nie zaszkodzi tym bardziej, że nie będziemy go wlewali aż po same brzegi.

Udowodniono, że picie czerwonego wina korzystnie działa na układ sercowo – naczyniowy. Do badania zaangażowano ponad 60 mężczyzn z problemami układu sercowo – naczyniowego, którzy przez ponad 3 miesiące wypijali każdego dnia 30g wina. Okazało się, że polifenole zawarte w czerwonym winie i etanol korzystnie wpłynęły na organizm zmniejszając ryzyko choroby naczyniowej.

Co innego?

Nie wszystkim trzeba mówić, że czerwone wino poprawia krążenie co ma istotny wpływ na pracę mózgu. Resweratrol, który znajduje się w winie korzystnie też wpływa na pamięć krótkotrwałą.

Czerwone wino może być lekarstwem na serce co udowodniono kilka lat temu. Substancje znajdujące się w winie znacznie poprawiają układ krwionośny, jednak trzeba pamiętać iż nie każde wino ma tą samą zawartość tych składników, dlatego najczęściej polecane jest wino produkowane na południu Francji oraz w Sardynii.

Poprawia wzrok? Osoby, które piją niewielkie ilości tego trunku mają ponad 30% zmniejszone ryzyko wystąpienia katarakty niż ci całkowicie od niego stroniący.

Chroni przed występowaniem komórek rakowych? Może tak być, gdyż białka występujące w skórce winogron ( czerwonych )mogą zabijać komórki nowotworowe. Komórki nowotworowe zbudowane są z białka kluczowego, które poznany nam już resweratrol skutecznie hamuje jego wytwarzanie.

Gwarantuje długowieczność. Okazuje się, że resweratrol to substancja dobra na wszystko i nawet przedłuża życie, ponieważ stymuluje gen długowieczności więc można myśleć, że odmładza i wydłuża życie.

Obniża cholesterol? Mogą, ale tylko te wina, które są bogate w błonnik. Udowodniono właśnie, że Panowie mający podwyższony zły cholesterol mogli poszczycić się jego spadkiem nawet do 10 %.

Ponadto umiarkowane picie czerwonego wina poprawia trawienie, zmniejsza zachorowanie na cukrzycę typu – 2, zapobiega negatywnym skutkom siedzącego trybu życia, zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona u mężczyzn, no i oczywiście poprawia humor i zwiększa libido 🙂

Red Wine