Aktywność seniorów. Sprawy damsko-męskie

Wiek dojrzały  powoduje zmiany fizyczne zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Zmiany te często zaburzają aktywność seniorów  i prowadzą do utraty zdolności seksualnych, a co za tym idzie znacznie spada libido i zauważa się  brak chęci do kontaktów seksualnych. A przecież to bardzo ważny aspekt życia każdego dorosłego człowieka.

2014-08-21_11h55_46Jakie mogą być powody utraty aktywności seksualnej seniorów?

Leki. Niektóre z nich mogą powodować brak zainteresowania intymnością. Należą do nich leki na ciśnienie krwi, przeciwdepresyjne, przeciwhistaminowe, uspokajające, na cukrzycę i na zahamowanie łaknienia. Niektóre z nich mogą prowadzić do impotencji i zmniejszyć popęd seksualny. Warto zasięgnąć opinii lekarza, który może przepisać inny lek nie powodujący skutków ubocznych.

Przewlekły ból. Nikt z nas nie lubi bólu, a ten przewlekły każdemu daje nieźle w kość. Zakłóca to wszelkie relacje intymne.  Ból można leczyć, tylko w każdym przypadku konsultacja ze specjalistą jest koniecznością, aby uniknąć leczenia samemu lekami przeciwbólowymi, które mogą mieć niepożądane skutki uboczne.

Demencja. Niektóre osoby z demencją wykazują zwiększone zainteresowanie seksem i bliskością fizyczną. Jednak w przypadku tej choroby trudno mówić o partnerstwie seksualnym w takim rozumieniu jak w przypadku zdrowej osoby, gdzie więź seksualna występuje z więzią uczuciową i psychiczną. Wynika to ze spłycenia życia uczuciowego osoby chorej przez co ujawniają się niekontrolowane reakcje seksualne będące przejawem popędu seksualnego aniżeli uczuciem. Oznacza to, że chorzy traktują życie seksualne instrumentalnie, a sama seksualna  aktywność seniora jest motywowana czynnikami pozaseksualnymi.

Depresja. Jest podstępną chorobą i często przez społeczeństwo oceniana jako zwykłe lenistwo i brak inicjatywy. Jednak depresja niszczy każdą sferę życia w tym również sferę życia intymnego. Chory zamyka się na świat, ludzi, traci zainteresowanie otaczającą go rzeczywistością. Leki przeciwdepresyjne dodatkowo to potęgują, skutecznie obniżają libido co sprawia, że chory wycofuje się z życia intymnego.

Alkohol. Spożywany w zbyt dużych ilościach może powodować problemy z erekcją i brak orgazmu u kobiety. Odpowiada za to hamujący wpływ alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy. Prowadzi to do zobojętnienia na bodźce docierające z zewnątrz, które pozwalają osiągnąć lub zatrzymać erekcję.

Choroby serca. Osoby chore na serce obawiają się, że dodatkowy wysiłek doprowadzi ich do zawału, przez co oprócz wysiłku fizycznego niewynikającego z kontaktów seksualnych unikają również seksu jak ognia. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ lekarze zalecają seks, który jako forma aktywności fizycznej poprawia zdrowie serca, daje przyjemność i dobre samopoczucie oraz podnosi jakość życia.

Wymienione wyżej czynniki to nie wszystko. Problemy w związku często są głównymi powodami, dla których aktywność seksualna seniorów spada. Jakość życia seksualnego seniorów w głównej mierze zależy od nich samych.

Nie ma idealnego przepisu na udany seks, jednak istotnymi czynnikami,  które mogą spowodować, że będzie tylko lepiej to optymistyczne nastawienie do życia, dbanie o wygląd zewnętrzny, prawidłowe relacje z partnerem, wzajemne zaufanie i miłość.

W relacjach damsko – męskich nie ważna jest metryka, ważne, żeby czerpać korzyści jakie daje intymność seksualna, która może być receptą na długie i szczęśliwe życie. 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *