Aktywność fizyczna seniorów…

sposobem na zdrowe święta.

Święta to nie tylko okres radości i spokoju. Nie oszukujmy się, ale to czas wielkiego obżarstwa. Jemy dużo, tłusto i do syta, a potem niestety odchorowujemy to, by w postanowieniach noworocznych powiedzieć sobie „nigdy więcej”. Zazwyczaj nigdy to się nie sprawdza.

I jak jeszcze w ten najbardziej uroczysty wieczór w roku jemy dosyć postnie, tak już w następnych dniach królują tłuste dania mięsne okraszone smalcem albo słoniną. W tym czasie wszelkie spotkania rodzinne, wspólne posiłki i słodkie podwieczorki sprzyjają nadmiernemu spożywaniu wielu dań. Dodatkowo w polskiej tradycji dominuje siedzenie przy stole przez cały dzień, bez żadnej przerwy, chociażby wyjścia na spacer.

Jak zatem zdrowo przeżyć ten czas?

Przede wszystkim unikajmy całodobowego siedzenia za stołem, a jak już jesteśmy zmuszeni za nim być, to skupmy się bardziej na rozmowie niż jedzeniu.

Dania na talerzu nie muszą być nałożone kopiasto, naprawdę można spróbować wszystkich potraw w garstkowych ilościach i nie trzeba ich zjeść w przeciągu kilku chwil. Ziemniaki okraszone tłustym sosem czy kluski polane cebulką i boczkiem, możemy zastąpić pyszną zdrową surówką z dodatkiem mięsa.

Pyszne domowe ciasta z pewnością smakują niebiańsko, jednak nie jedzmy ich bezpośrednio po sutym obiedzie. Dajmy sobie czas na strawienie wcześniej spożytego posiłku. Alkohol też nie zrobi niczego dobrego dla naszego organizmu. Lampka czerwonego wina do obiadu wystarczy i na pewno nie zaszkodzi.

W święta nasz przewód pokarmowy woła o pomoc. To on musi sobie poradzić z nadmiarem jedzenia. Dlatego też, aby mu troszkę pomóc, warto do świątecznego jadłospisu wtrącić nowych „gości”. Kilka suszonych moreli, fig czy śliwek oczyści nasz biedny przewód pokarmowy, a nasz organizm pozbędzie się złogów toksyn zalegających w jelitach.

Zachęćmy rodzinę do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Zmobilizujmy nawet naszych najstarszych członków rodziny do wyjścia z domu. W ostatnich latach aktywność fizyczna seniorów nabrała rozpędu, może więc ta wiadomość będzie dla nich sygnałem do zerwania nieco z tradycjami i oderwania się od stołu.

Nie ma jednej, doskonałej rady na udane, zdrowe święta. Nie należy popadać w paranoję i liczyć każdej kalorii bo to odbiera radość świętowania, ale zachowanie umiaru we wszystkim to chyba najlepszy doradca. Umiar na pewno nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie będziemy mogli w zdrowiu dożyć do Nowego Roku, bo przecież kilka dni po świętach Sylwestrowy Bal…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *