7 najpiękniejszych zamków w Polsce

2015-08-10_13h16_52

źródło pinterest/ The Culture Trip

Malbork. Zamek uznawany za największą ceglaną budowlę na świecie zbudowaną rękami człowieka o każdej porze roku gości setki tysięcy turystów z całej Europy. Dzisiaj znajduje się w nim zamkowe muzeum, w którym można obejrzeć kilkanaście wystaw bursztynu, rzeźby gotyckiej oraz militariów. Wraz z przewodnikiem można cofnąć się w czasie do połowy XV wieku i wcześniej. Mieszkać w Polsce i nie odwiedzić zakonu krzyżackiego? Wielka strata.

2015-08-10_13h19_42

źródło pinterest/Nicole Alink

Zamek Królewski na Wawelu.

Miejsce wiecznego spoczynku i koronacji królów polskich. Dziś wizyta w zamku to niebywała podróż w głąb historii Polski. Dla zwiedzających udostępnione są Komnaty Królewskie ozdobione arrasami, Sala Poselska i Senatorska, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia. Na szczególną uwagę zasługuje Rotunda Najświętszej Marii Panny, fundamenty zamku gotyckiego i pozostałości kuchni królewskich.

2015-08-10_13h21_52

źródło pinterest/Ryszard Burza

Zamek Książ.

Trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Został wybudowany przez ród Piastów Ślaskich by w późniejszym czasie opiekowali się nimi arystokraci czescy i pruscy. To w nim poznamy losy pięknej księżnej Daisy i jej licznej rodziny. Legenda mówi, że piękna dama była trzymana na uwięzi swoich pereł i z nimi została pochowana niedaleko zamku. Dziś liczna powierzchnia zamku jak i przepiękne ogrody są otwarte dla zwiedzających. Co roku organizowana jest również wystawa kwiatów, którymi również udekorowane są pałacowe pokoje.

2015-08-10_13h23_15

źródło pinterest/ Martyna Czerwik

Zamek Czocha.

Wybudowany w XIII w. z rozkazu czeskiego króla. Dzisiaj głównymi atrakcjami pozostaje studnia nazywana przez mieszkańców studnią niewiernych żon, Sala Rycerska, Komnata Książęca i podziemia. Co roku w sierpniu organizowany jest turniej rycerski. Godnym uwagi jest fakt, że zamek stanowi tło dla wielu produkcji filmowych.

2015-08-10_13h25_49

źródło pinterest/Sabina P.

Zamek w Mosznej

Uważany za najpiękniejszą polską rezydencję obronną. Bajeczny pałac otacza Park Krajobrazowy i wspaniałe ogrody. Do pałacu przynależy oranżeria z egzotycznymi roślinami oraz stadnina koni i ośrodek jeździecki. Częściowo udostępniony dla zwiedzających, znajduje się w nim hotel oraz organizowane są liczne występy, koncerty i wystawy sztuki.

2015-08-10_13h29_02

źródło pinterest/Maryna Honkisz

Zamek w Gołuchowie

Jest niewątpliwie atrakcją Wielkopolski, stanowi przykład francuskiego renesansu i szczyci niebywałą historią. Pierwotnie był budowlą obronną z basztami i wieżami, by w końcowym efekcie po przebudowie i dzięki Izabelli Czartoryskiej zamek uzyskał wygląd francuskiej budowy. Cechowały go wysokie dachy, smukłe kominy i wystrój rzeźbiarski. Otoczony Parkiem Krajobrazowym na terenie którego rosną egzotyczne rośliny, i niespotykane gatunki drzew.

2015-08-10_13h32_44

Zamek w Łańcucie

Jeden z najpiękniejszych w Polsce. Słynie ze wspaniałych wnętrz i…ponoć nawiedza go duch. Ponoć to córka księżnej Lubomirskiej. Jak mówią poślubiła ona Jana Potockiego, ale nie była szczęśliwa, gdyż wolał on podróże nad jej towarzystwo. Samotna poznała Rosjanina, w którym bez pamięci się zakochała, a gdy on wyruszył na front, ona pisała do niego listy. Zwiedzający mówią, że można ją zobaczyć jak siedzi przy biurku i pisze do ukochanego. Czy to prawda?